Jak wybierać kawę ziarnistą?

Jak wybierać kawę ziarnistą?

Ostateczna decyzja wyboru kawy może zależeć od preferencji. Smak mieszanek kawy to zazwyczaj za mało, aby podjąć właściwą decyzję. Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak wybrać najlepszą kawę, skupmy się na głównych czynnikach, które wpływają na smak kawy. Jest to kilka podstawowych punktów, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Jakie są rodzaje ziaren kawy?

Czy wiesz, że na świecie istnieje ponad 500 rodzajów drzew kawowych? Jednak na co dzień spotykamy się z dwoma podstawowymi formami kawy: kawa Arabica, kawa Robusta lub oba rodzaje ziaren kawy, o których mowa. Kawa Arabica jest uważana za najbardziej aromatyczną i pełną bogatych smaków. Uprawia się ją w lasach nasadzonych na wysokości 1000 m n.p.m. Ponadto, zawartość kofeiny jest tutaj niska, kwasowość jest niska (w zależności od miejsca uprawy), a smak jest silny i aromatyczny. Robusta jest uważana za kawę mniej kwaśną i jest częściej stosowana jako zamiennik dla kawy Arabica. Charakteryzuje się również podwojeniem zawartości kofeiny i grubszą warstwą olejków w kofeinie.

Jakie znaczenie ma miejsce uprawy?

Szczególną uwagę należy zwrócić na wilgotność powietrza, skład gleby, naturalne oświetlenie, temperaturę powietrza, wysokość upraw i poziom opadów. Ziarno dobrej jakości rozwija się w roślinności wyżynnej przy odpowiedniej temperaturze i zacienieniu. To, gdzie uprawiane są ziarna kawy, jest prawdopodobnie najważniejszą informacją na opakowaniu kawy. Należy pamiętać, że im lepsza lokalizacja, tym więcej powie nam ona o miejscu uprawy ziaren kawy.

Jak bardzo liczy się proces prażenia?

Proces palenia jest sercem produkcji i to on zazwyczaj decyduje o smaku i aromacie produkowanej kawy. Istnieją cztery główne rodzaje palonej kawy: jasne, średnie, ciemne i matowe. Który z nich jest najlepszy? Wszystko zależy od Twoich preferencji i upodobań smakowych.

Jaka jest rola aromatu kawy?

Aromat kawy jest związany ze stopniem przyrządzenia ziaren i możemy zmierzyć aromat, jaki ma kawa ziarnista. W kawach palonych opracowanych przez International Coffee Company (ICO) możemy wyróżnić do 18 głównych tonów smakowych. Do najbardziej pożądanych należą z pewnością zapachy czekoladowe, orzechowe, gorące i pikantne, owocowe czy kwiatowe.

Znaczenie kwasowości kawy

Teraz jest wystarczająco dużo czasu, aby opisać kluczowe parametry przygotowanej kawy dla uzyskania wysokiej jakości napoju. Prawie najważniejszą cechą będzie kwasowość, która wydaje się być niepożądana dla danej osoby.

 

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze kawy ziarnistej?

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze kawy ziarnistej?

Nie wyobrażasz sobie dnia bez charakterystycznego smaku i aromatu kawy? W tym przypadku zapewne wiesz, że jakość napoju zależy nie tylko od tego, jak dana osoba warzy kawę, ale także od składników, których używa. Bariści nie mają wątpliwości, że najlepsza kawa to prawdopodobnie ziarna kawy, które mielimy przed zaparzeniem. Wiele osób decyduje się jednak na gotową kawę, głównie ze względu na wygodę i niechęć do używania młynka. Oczywiście, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety i warto je rozważyć.

Jakie znaczenie ma rodzaj ziaren?

Ważną kwestią może być rodzaj kawy. Wpływa to w znacznym stopniu na doznania smakowe, dlatego wyboru należy dokonać zgodnie z własnymi preferencjami. Głównymi gatunkami kawy uprawianymi na ziemi są arabica, robusta i libirica. Kawa Arabica to kawa ziarnista (https://www.bee.pl/9047-kawa-ziarnista), która jest uważana za najdroższą. Ziarna kawy Arabica wyglądają dobrze i są nasycone wewnętrznym smakiem, który może być bardziej subtelny. To jak kakao w proszku, czasami z odrobiną orzechowego posmaku. Kawa Robusta może być surową, mocną w smaku kawą. Niektóre odmiany mogą mieć zupełnie pikantny smak. Robusta ma znacznie więcej kofeiny niż Arabica i jest zbyt wyjątkowa dla wielu miłośników głębokiego aromatu. Liberica to kawa, która ma najmniejszą ilość prawie aromatów, ale oferuje większy plon i jest bardziej odporna na szkodniki i choroby. Stosuje się ją przede wszystkim do produkcji kawy rozpuszczalnej. Poszczególne odmiany mogą być sprzedawane w postaci kawy ziarnistej, mielonej lub rozpuszczalnej.

Rola świeżości

Drugą kwestią może być świeżość tego typu kawy. Mieląc ziarna samodzielnie, odkryliśmy jej prawdziwy smak. Kawa mielona kupiona nie pachnie tak, jak ziarna, które właśnie zmieliliśmy. Wybierając jakiekolwiek wygodne rozwiązanie, obniżamy klasę kawowego naparu. Nie trzeba dodawać, że wiele zależy również od naszej wygody. Kupiona zmielona kawa jest gotowa do użycia. Nie musimy sięgać po młynek, ani zwracać uwagi na to, czy ziarna się zmielą czy nie. Odbiera to sporo smaku i aromatu, więc wszystko zależy od tego, co cenimy najbardziej.

Jak zmielić kawę ziarnistą?


Sposób mielenia powinien być uzależniony od tego, w jaki sposób parzymy kawę. Jeśli używamy sprzętu do parzenia kawy z filtrem lub parzymy turecką kawę, to ziarna muszą być bardzo drobne. Jeśli pracujemy z ekspresem do kawy, mielenie może być mocniejsze. Jednak sam młynek nie jest drogim systemem, więc jego zakup nie będzie wiązał się z dużymi wydatkami.

 

Wybierz swoją kawę i pokochaj poranki!

Wybierz swoją kawę i pokochaj poranki!

Rozpuszczalna, mielona czy ziarnista?

Oto podstawowe formy, w jakiej możemy znaleźć kawę w sklepach. Każda z nich ma swoich zwolenników i przeciwników (mniej lub bardziej zagorzałych). Prawdziwi koneserzy prawdopodobnie nie uznają tej rozpuszczalnej, zaś za jedyną słuszną formę przyrządzania kawy uważają przygotowanie w ekspresie świeżo zmielonych ziaren. Inni zaś cenią sobie komfort, jakim jest zalanie sproszkowanego napoju odrobiną wody i mleka. Zajmijmy się jednak tymi, którzy ponad wygodę cenią sobie prawdziwą jakość i zniewalający aromat, a ich codzienny wybór to kawa ziarnista ze sklepu www.bee.pl.

Na kawę ziarnistą może zdecydować się każdy, kto tylko posiada młynek do kawy. Ręczny lub automatyczny – obojętne. Do przyrządzenia świeżo mielonej kawy nie potrzeba nawet ekspresu ciśnieniowego, choć wiadomo, że maszyna ta podnosi walory smakowe naszego napoju. Rozdrobnioną w młynku kawę wystarczy wsypać do zaparzacza, kawiarki lub bezpośrednio do kubka, a następnie zalać wodą i chwilkę poczekać. Gotowe! Zapach takiej kawy jest o wiele bardziej intensywny niż w przypadku kawy zmielonej przez producenta – tutaj aromat może nam nieco “ulecieć”.

Rodzaje kawy ziarnistej

Znamy już liczne zalety picia kawy ze świeżo zmielonych ziaren. Teraz pojawia się pytanie, jaką kawę najlepiej wybrać? W grę wchodzi nie tylko smak, który – jak wiemy – jest kwestią subiektwną, ale również jakość. Kawa, a właściwie jej ziarna, to nic innego jak pestki owoców kawowca – gatunku drzewa rosnącego w Afryce, Azji oraz Ameryce Południowej i Środkowej.  Najpopularniejsze i najczęściej uprawiane gatunki kawowca to:  coffea arabica (Arabika), coffea canephora (Robusta), oraz coffea liberica (Liberika). Arabika uznawana jest za jeden ze szlachetniejszych rodzajów ziaren kawy. Posiada stosunkowo niewiele kofeiny, przez co jej smak jest delikatny. Dzięki swojej kwaskowatości można się w niej również dopatrzeć owocowych, orzechowych czy też czekoladowych nut smakowych. Drugim popularnym rodzajem kawy jest wyżej już wspomniana Robusta. Jest ona nieco tańsza od Arabiki, zawiera także więcej kofeiny. W związku z tym zdarza się, że producenci dodają ją do Arabiki aby nadać mieszance właściwości pobudzających. Warto więc zatem przejrzeć wszystkie informacje zawarte na opakowaniu kawy. Wówczas dowiemy się także o pochodzeniu produkty, sposobie pozyskiwania ziaren czy też certyfikatach jakości, które mówią wiele nie tylko o smaku kawy, ale i o ekologii i fair trade. Na jakość naszej kawy wpływ mają także wszelkie pozostałe parametry, takie jak woda, której używamy, ekspres, mleko, czy wreszcie sposób jej przyrządzania (nie bez przyczyny mamy na świecie wielu świetnych baristów!).